Te dość duże koparki kołowe i gąsienicowe to sprzęty które są mocniejsze i ważą w dodatku od typowych koparko ładowarek. Dlatego dość bardzo często widuje się je na budowach dróg, mostów, obiektów przemysłowych oraz dodatkowo przy wyburzeniach kamienic. Te zadania są bardziej wymagającymi i dlatego konstrukcja takich wielkich koparek gąsienicowych , a dodatkowo kołowych musi być w ogromnym stopniu lepsza niż w przypadku tańszych sprzętów.
Znaczy to też znacznie wyższe koszty serwisu i ewentualnych napraw. Ramię łyżki w tego typu sprzętach dość w większości przypadków ma wygiętą tą pierwszą część. No a w przypadku części maszyn starszego typu nie było wygiętej na stałe tej pierwszej części ramienia łyżki. No bo były trzy części ramienia łyżki i dodatkowo siłowników hydraulicznych. Oznaczało to dodatkowo najmniejszych elementów zasilanych płynem hydraulicznym i bardziej wnikliwej konserwacji sprzętu. Dlatego w tej chwili ramie ma dwie części w tym pierwszą zagiętą. Jednym słowem jest to mniej elementów które mogę się zepsuć i akuratna zdaniem wielu użyteczność.
Funkcjonalność to również koła kołowej koparki. Koparka ta różni się od koparki gąsienicowej tym, że ma koła zamiast gąsienic. Dla części firm budowlanych to rzecz jasna niemały plus, a dla innych lepszą opcją są koparki gąsienicowe. Serwisowanie tych szczegółów konstrukcji stanowi niezbite wyzwanie, bo koła są również wymagające o ile chodzi o serwis. Można dosłownie powiedzieć, że koła są opcją równie kosztowną co gąsienice, niemniej jednak tu także sporo uzależniony jest od tego gdzie się eksploatuje daną koparkę. Chodzi tu o to, że koparka gąsienicowa to bardzo dobra opcja na miękki teren, a duże fragmenty drogi asfaltowej musi pokonywać na lawecie. Koparka kołowa to lepsza opcja na twarde tereny, a fragmenty dróg asfaltowych może pokonywać o własnych siłach. Jednym słowem koszty napraw i serwisu zależą od tego gdzie i jak się stosuje tych koparek.
Polecamy: koparki midi wypożyczalnia.